Główne informacje na temat jazdy konnej

jazda konna Aby w cali zrozumieć, co się dzieje w dobrej głowie, warto wyobrazić sobie siebie jako konia. Jesteś oto duży, ale delikatny (o czym oferują liczne urazy, których używają konie wyścigowe). Przez tysiące lat ewoluowałeś jako zwierzyna łowna, w kontakcie z czym przez znacznie długi godzina stanowiłeś głównie potencjalny posiłek dla całej masy przerażających stworzeń. Istniejesz także bardzo bezpośredni i pragniesz kontaktu spośród drugimi. Wszystkie te składniki stanowią o dobrym charakterze tego niesamowitego, a dodatkowo delikatnego, nieufnego, a również bardzo pozytywnego zwierzęcia.
Do najistotniejszych składników kształtujących zachowanie konia należy stadny rodzaj tego modelu. Ta marka oddziałuje na dużo różnych zachowań koni. Konie potrafią poznać i uznać skomplikowaną hierarchię społeczną, w jakiej dostają się na szczycie, na sytuacje lub gdzieś pośrodku. Lubią i, oraz to nawet bardzo, towarzystwo innych koni, tak toż jako pracownicy lubią istnieć w gronie innych typów. Jeśli należy o zachowanie koni, największą zagadkę dla wielu osób istnieje to, dlaczego konie idą na sobie jeździć. Wielu ekspertów odpowiada, że koń zgadza się chodzić na plecach jeźdźca oczywiście z racji na swoją wybitnie społeczną naturę. Konie, a przynajmniej konie udomowione, uznają człowieka za dominującego członka stada i dlatego dają się jego sprzyja, nawet jeżeli coś daje im się zupełnie pozbawione sensu. Kolejny ważny czynnik stanowiący o zachowaniu koni to fakt, że ewolucyjnie są one zwierzynę łowną. Nie technologia nie nabawić się lekkiej paranoi, jeśli przez miliony lat jest się pożeranym przez tygrysy szablozębne i watahy wilków. Oczywiście z powodu tych trudnych doświadczeń konie spotykają w panikę, jeśli rzecz je zacznie, martwią się w nowym otoczeniu, i gdy coś je przestraszy, najpierw uciekają, a tylko po myślą. Jeśli zaczniesz jeździć konno, prędzej czy później umówisz się z ostatnimi zachowaniami.
Konie jako zwierzęta towarzyskie wypracowały bardzo charakterystyczne metody komunikacji między sobą. Za uwagą tych jednych technik wymieniają się też z ludźmi. Zrozumienie końskiego języka to idealny etap na możliwości do „rozmowy” z koniem — czyli do jego zaklinania. Konie bardzo skutecznie przejawiają się za pomocą mowy ciała, a my, ludzie, powinniśmy posiąść umiejętność odczytywania tych znaków. Pysk konia wyraża różne pozycji i miłości. Umiejętność ich gry pozwala zorientować się w stanu praktycznie każdego konia, z jakim zawieramy styczność:
Rozluźniony. Konie szczęśliwe i szczęśliwe mają rozluźniony wyraz pyska. Taki koń dobrze się czuje w własnym środowisku zaś w środowisku osoby, która się nim budzi. Pozytywnie odpowiada na to, czego się z niego przewiduje. Toż głównie korzystny wyraz pyska u konia, którego masz za chwilę dosiąść.
Przestraszony. Konie łatwo się płoszą. Jeżeli koń wyrzuca osobę w górę i uczy białka oczu, to znaczy, iż jest przestraszony. Być może podszedłeś do niego za szybko, być chyba przestraszyło go coś innego. Konia należy uspokoić, prowadząc do niego pewnym głosem i dotykając go, aż dojdzie do siebie. Dopiero potem można podejść do dalszych czynności.
Niebezpieczny. Niektóre konie z rozmaitych powodów zatrzymują się dość nieprzyjemnie. Czasami rzecz je żałuje, momentami nie lubią działać pod siodłem, kiedy indziej nie lubią określonych zabiegów. Skontaktowała się kiedyś z koniem, jaki stanowił zły, bowiem nie jadłeś i nadal był głód. Jeżeli tylko zastosowano obok niego odpowiednią dietę, niebezpieczny wyraz pyska zniknął. Jeżeli koń, z którym zajmujesz do wykonywania, kładzie uszy po sobie i daje jakby rozgniewany wyraz pyska (pokazuje zęby, marszczy nozdrza), należy się wycofać i zaczerpnąć spośród uwagi osoby bardziej praktycznej. Koń, który wysyła takie sygnały ostrzegawcze, może ugryźć albo kopnąć.
Czujny. Konie nieustannie wystrzegają się drapieżników, czy to możliwych, czy tylko wyobrażonych. Koń z czujnym wyrazem pyska (głowa uniesiona, oczy szeroko otwarte, strzyżenie uszami) obserwuje, co się dzieje w oddali lub co się do niego kojarzy. Czujność może doświadczyć w przerażenie, ale koń potrafi się też rozluźnić, jeżeli zwierzę poczuje się bezpiecznie. Niektóre konie, na przypadek te prowadzące sile na drodze, utrzymują czujny wyraz pyska przez cały czas trwania wyprawy. Takie prowadzenie jest wystarczająco normalne, ponieważ konie oczekują od przewodnika stada, że tenże będzie wyglądał niebezpieczeństwa.