Jak daleko przenosić się po długim mieście?

Dla każdego mieszkańca wielkiego miasta jedną z dużych ról jest transport. Naprawdę mało kto wybiera się w naprawdę komfortowej sytuacji, aby każde potrzebne miejsca (urząd pracy, placówki edukacyjne dzieci, urzędy, sklepy itd.) wydobywały się w bliskiej odległości, wymagającej kilkuminutowego spaceru.

Reklama: http://nanocape.pl/

Zatem praktycznie każdy funkcjonuje w obliczu wyboru sposobu kierowania się. Jak dlatego można się poruszać po mieście?

1. Pieszo – to droga najpopularniejsza i najtrwalsza, pomijając wdychanie zimowego smogu. Piechotą najlepiej pokonywać dystans do trzech kilometrów. W porach szczytu szybki marsz może objawić się większy od jakiegoś pojazdu. No i odpada problem z parkowaniem oraz kupowaniem biletów. Jeżeli w centrum jesteśmy turystycznie, zwiedzając je pieszo jesteśmy szansę najwięcej zobaczyć.

2. Rowerem – coraz popularniejszy sposób transportu. Pozwala przemieszczać się łatwo niż na piechotę, a przy odrobinie wprawy można na nim przemierzać nawet wielkie dystanse. Coraz więcej osób planuje się dojeżdżać rowerem do lektury albo szkoły. Warianty – wypożyczenie roweru miejskiego (opcja korzystna zwłaszcza wtedy, gdyby nie mamy gdzie mieć domowego szanuj się on uszkodzi) lub rower elektryczny (zalecany zwłaszcza osobom starym).

3. Komunikacją miejską – stanowi ona swoje korzyści i choroby. Wadą jest zabieg problemów z parkowaniem również w wybranych przypadkach podróż mniejsza niż samochodem (tam, gdzie wydzielone są buspasy lub torowiska tramwajów). Ceny biletów okresowych są drugie w dalekich miastach, a w wielu przypadkach (np. w Krakowie) są naprawdę rozsądne. Wady – takie jak przy jeździe samochodem – ryzyko awarii, wypadku i korków, i na dodatek autobusy często jeżdżą niezgodnie z systemami. No i powinien się tworzyć z koniecznością przesiadki.

4. Samochodem – jest ruchliwy i lekki, ale kosztuje (eksploatacja, ubezpieczenie, parking) i wiąże się z korkami. Więc warto pomyśleć o zmian np. docierać do lekturze wspólnie z współpracownikami i w obecny rodzaj dzielić koszty. Jeżeli ktoś potrzebuje auta okresowo, może mieć z wypożyczalni. Wynajem auta jest częsty zarówno wśród turystów.

5. Alternatywnymi sposobami – takimi kiedy na dowód hulajnogi i segwaye. Nikogo już nie dziwi widok dorosłego ruszającego się na hulajnodze. Jej wadą jest przede każdym kompaktowość – rower trzeba gdzieś przechować, a hulajnoga zmieści się wszędzie. Natomiast segway to ciekawy, ale drogi gadżet, nie zwykle w smaku praktyczny. Co ale ważne, jest tak skonstruowany i stworzony, że nie można go przewrócić – to poważne z problemu widzenia bezpieczeństwa.