Nowoczesne zdanie na ograniczanie ryzyka przy mieniu z używek.

Nowoczesne spojrzenie na ograniczanie ryzyka przy mieniu z używek. Przez lata wobec osób zażywających narkotyki była stosowana metoda znana jako „zero tolerancji”, która wchodziła kompletne odrzucenie środków psychoaktywnych jako dobrą formę gry z ich skutkami. A od pewnego okresu jeszcze szerszą pozycja i pozwolenie ekspertów zdobywa zupełnie inna filozofia. Rodzice, których dzieci mają z używek, powinni zrozumieć jej zdania. 

Redukcja szkód (ang. harm reduction) jest wyborem praktycznych wykonań i myśli, jakich zamiarem jest zminimalizowanie ryzyka powiązanego z zażywaniem narkotyków. Filozofia ta akceptuje fakt, że mimo obowiązującego prawa, dużo mężczyzn będzie stosowało substancje psychoaktywne, a społeczeństwo kompletnie wolne od narkotyków jest wizją nierealną. Redukcja szkód ma przyczynić się do tego, aby zażywanie narkotyków, picie alkoholu czy uprawianie seksu robiło się w możliwie najbezpieczniejszych warunkach. Krótko mówiąc, pomimo, iż nie zachęca do np. zażywania narkotyków, zakłada, że jeżeli już człowiek się na ostatnie zdecyduje, powinien wyglądać to bezpiecznie dla siebie a ról w domowym otoczeniu. Najprostszym przykładem grania w obecnym zakresie są kampanie typu „Piłeś, nie jedź”. Nie krytykują one jednego zażywania alkoholu, jednak pokazują, że jeśli przyjęło się opinię o piciu, należy zachować ostrożność zaś nie stwarzać zagrożenia dla siebie lub innych kobiet poprzez wsiadanie za kierownicę samochodu. Po latach nieskutecznej wojny z narkotykami i wzmacniania obowiązująca w sądu do ich klientów zaczęto doceniać działania ograniczające negatywne efekty przyjmowania tych podstaw. Właśnie są one polecane m.in. przez Agencję Narodów Zjednoczonych, Unię Europejską, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Czerwony Krzyż, Lekarzy Bez Możliwości i setki innych maszyny i instytucji wykorzystujących się problematyką używania substancji psychoaktywnych. 

Według badania zrealizowanego w 2015 roku przez European School Survey Project on Alcohol and Drugs (ESPAD) w szkole wiekowej 15-16 lat, w układzie ostatnich 30 dni prawie połowa osób piła alkohol, z czego 13% silnie się upijała. Z zmian 25% choć raz w życiu spróbowało marihuany, a 10% dopalaczy. W rodzinie wiekowej 17-18 lat wyniki w wypadku narkotyków wynoszą odpowiednio 43% i 13%. To pokazuje, że mimo surowego prawa antynarkotykowego w Polsce i rozwijanych programów profilaktycznych, młodzież nadal chętnie sięga po środki, które poprawiają ich myśl. Dlatego ważne jest, by były utrzymywane programy jakie nie tylko wymagają ich do refleksji nad tym, co powodują, ale także działają na ich bezpieczeństwo.

Podstawowym działaniem wprowadzanym w ramach redukcji szkód jest tzw. outreach, który przyjmuje rozmaite formy, w zależności od potrzeb. Zasadniczo zawiera on na punkcie dojście do zajęć bądź miejsc, w jakich może przychodzić do zażywania narkotyków. Odpowiednio przeszkolone osoby rozdają tam artykuły, jakie mogą dodać się do obniżenia ryzyka związanego z konsumpcją narkotyków bądź alkoholu. W przypadku młodzieży outreach przeważnie będzie liczył na pojawianiu się w ruchach, zabawach albo na festiwalach muzycznych. Są owo pola, w których młodzi ludzie wybierają się zabawić, najczęściej bez jakiejkolwiek kontroli ze strony rodziców, jest to ryzyko sięgnięcia przez nich po substancje psychoaktywne. W wyznaczonym przez organizatora imprezy miejscu rozstawiane jest miejsce partyworkerskie, na jakim można odnaleźć darmowe materiały łatwo i pośrednio dodające się do ograniczenia szkód wśród osób zażywających narkotyki. Stanowią owo przede wszystkim ulotki opisujące działanie poszczególnych narkotyków na system, formy ich występowania czy konsekwencje zdrowotne połączone spośród ich odczuwaniem. Poza tymże na stoisku można znaleźć na przykład zatyczki do uszu, które dla zmęczonego zabawą ucha mogą przysporzyć sporą ulgę czy wodę – jest ona o tyle duża, że podczas dużej imprezy organizm wydala ją w wysokich miarach, co może spowodować do odwodnienia. Partyworkerzy przekazują również cenne informacje, jakie potrafią wpłynąć na bezpieczeństwo, dotyczące groźnych połączeń z własnymi substancjami, wysokości dawek zagrażających mieszkaniu a zdrowiu czy wzięcia w przypadku przedawkowania. Jeśli zgłoszą się do nich twarze, jakie są związane bądź zaszły w kontrast z prawem w układzie z konsumpcją czy mieniem narkotyków, wolontariusze wskażą odpowiednie instytucje, do jakich można udać się po pomoc. Partyworkerzy opiekują się również osobami, które mają trudne chwile po zażyciu narkotyków, a wobec jakich nie występuje potrzeba hospitalizacji. W takim wypadku kobieta ze stoiska może zaproponować opiekę, posadzi tę panią w łatwiejszym miejscu, da koc, wodę lub ciepłą herbatę i cisza spośród nią porozmawia. Dzięki temuż jest bogata możliwość, że taka kobieta nie zrobi nieświadomie krzywdy sobie czy komuś w tle. 

Działania outreachowe mogą żyć prowadzone też w dziwnych miejscach, gdzie młodzież potencjalnie może zażywać narkotyki bądź widuje się w większych częściach. Takim pomieszczeniem prawdopodobnie żyć np. szkoła lub akademik. Możliwość mówienia tego modelu żyć jest oczywiście zależna od zgody osób, które prowadzą danym obszarem. Jeżeli przyjmiemy, że media społecznościowe i fora internetowe też są miejscem spotkań młodzieży, to przeznaczanie im tam istotnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa związanego z przyjmowaniem narkotyków ponadto będzie bogata zaliczyć do naszego typie działań outreachowych. 

Narkotyki stojące w lokalach albo na festiwalach bardzo również są w 100% czyste. Klienci są też często umieszczani w błąd przy zakupie, co może skutkować do przedawkowania bądź zatrucia. Bardzo znaczące jest to skuteczne mówienie o potencjalnie szkodliwych substancjach pojawiających się na imprezie. Pewno się to robić poprzez pisanie na stoiskach partyworkerskich zdjęć z wielką wiedzą o złym działaniu np. tabletki jaka jest rozpowszechniana na gruncie klubu czy festiwalu. Takie „ogłoszenia” umieszczane są również w środowiskach społecznościowych. Na długich europejskich festiwalach można nawet czasem spotkać profesjonalne laboratoria sprawdzające skład przyniesionych przez festiwalowiczów substancji.

W badaniu środków pomocne mogą istnieć również testy kolorometryczne rozdawane w trakcie imprezy. Stanowią wówczas odczynniki chemiczne, używane m.in. przez władzę w punkcie zidentyfikowania podejrzanej substancji. Dzięki temu narzędziu klient stanowi w stopniu sprawdzić, czy „towar” który zakupił na zajęciu jest w prawdzie tym, czego się spodziewał. Negatywny skutek testu często idzie do porzucenia decyzji o zażyciu narkotyku lub do wzmożonej ostrożności przy jego korzystaniu.

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia konsekwencji zażywania narkotyków jest po prostu ich nie stosowanie, jednak prawie 50 lat wojny z narkotykami pokazało, że jednak odnajdą się osoby chętne, aby w jeden sposób zmienić naszą świadomość. Warto, żebym były to przy sobie choćby ulotkę, która powie im jak nie wylądować przy możliwości w szpitalu.