Ćwiczenie – Jak nauczyć się jeździć motorowerem

Technika jazdy motorowerem jest trudną sztuką. Dowiedzieli się o tym chyba wszyscy początkujący. Ci co sądzą,że nauczyli się jeździć w jeden dzień albo są zdolniejsi od wszystkich lub najprawdopodobniej się mylą. Można myśleć,że 50cm to mało i nie ma się o co martwić,ale jeśli tak myślisz to się nie znasz. Motorower i osoba nie potrafiąca na nim jeździć to śmiercionośne połączenie. Techniki jazdy będziemy się uczyć całe życie,ale przedstawię wam kilka porad dla początkujących,którzy dopiero zaczynają przygodę z motocyklami.

Ćwiczenie pierwsze.

Prowadźmy motorower trzymając lekko gaz przy manualnej skrzyni biegów na pierwszym biegu(wciśnij sprzęgło i ustaw dźwignie zmiany biegów w dół) omijając pachołki. Pozwoli to nam opanować gaz i uchronić nas w przyszłości przed wywrotką,a także „wczuć się w motorower”.

Następnie wsiądź na motorower i zacznij omijać pachołki slalomem. Przy skręcaniu zacznij ćwiczyć lekko pochylanie się stopniowo zwiększając stopień pochylenia. To ćwiczenie pomoże ci w utrzymaniu równowagi i późniejszym omijaniem samochodów (np w korku.).

Ćwiczenie 2.

Gdy skończymy jazdę slalomem czas ustawić z pachołków mini rondo. Gdy je już ustawimy zaczniemy ćwiczyć jazdę w ruchu okrężnym na mniejszych rondach(często występujących w Polsce). Będziemy mogli łatwiej i sprawniej pokonywać ronda.

Ćwiczenie 3.

Gdy opanowaliśmy już te wszystkie czynności czas wyjechać na drogę i poćwiczyć jazdę w ruchu ulicznym. Wtedy wyczujemy gaz,hamulec i dokładniej poznamy skrzynię biegów. Na początku powinniśmy to ćwiczenie trenować w małym ruchu ulicznym by nie przeszkadzać innym użytkownikom ruchu.

Te cztery ćwiczenia pomogą wam nauczyć się jazdy motorowerem,ale nic nie zastąpi wieloletniej praktyki. Mam nadzieję,że chociaż trochę pomogłem wam zrozumieć technikę jazdy. To tylko część ćwiczeń,ale będę starał się pisać więcej tekstów dla początkujący jak i zaawansowanych użytkowników.